Co to jest prawidłowe żywienie?

Nieodzownym warunkiem zachowania zdrowia rodziny jest zapewnienie wszystkim jej członkom prawidłowego, racjonalnego żywienia. Polega ono na zaspokojeniu zróżnicowanych potrzeb ustroju ludzkiego, które sprowadza się do:

- budowy wszystkich komórek organizmu, szczególnie dzieci i młodzieży;
- odbudowy zużytych komórek organizmu;
- uzyskania niezbędnej energii w celu utrzymania procesów życiowych oraz wykonywania pracy fizycznej i umysłowej;
- ochrony organizmu przed infekcjami;
- regulowania ważnych procesów życiowych.



Prawidłowe żywienie to stosowanie takich produktów żywnościowych i w takich proporcjach, aby zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nauka o żywieniu człowieka określa nader precyzyjnie jakie składniki pokarmowe są potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ustroju. Określa jednocześnie wysokość tego zapotrzebowania i wyjaśnia skutki niedoborów pokarmowych. Dzięki rozwojowi tej dyscypliny dziś już dysponujemy dostateczną znajomością składu poszczególnych produktów spożywczych. Znajomość ta pozwala na opracowanie zastawów posiłków złożonych z takich produktów, które są w sanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu ludzkiego i to w dostosowaniu do wieku, rodzaju pracy oraz warunków. Składniki pokarmowe, wchodzące w skład produktów spożywczych,  można podzielić na 6 podstawowych grup: 1 - białko, 2 - składniki mineralne, 3 - witaminy, 4 - węglowodany, 5 - tłuszcze, 6 - woda.



W skład każdej z wymienionych grup wchodzi bardzo wiele składników pokarmowych. Każdy z nich odgrywa w ustroju określoną rolę. Przeważnie jest to działanie  wielokierunkowe. Organizm człowieka bowiem stanowi całość  w której istnieje współzależność pomiędzy  poszczególnymi składnikami. Warto zapamiętać jaką rolę odgrywają podstawowe składniki pokarmowe. Białkom niektóre składniki mineralne i woda służą do budowy ustroju ludzkiego (ciała, kości, zębów, krwi, skóry itd.). Z tego względu zostały nazwane składnikami  budulcowymi.

Witaminy i szereg składników mineralnych wchodzą w skład fermentów i hormonów, które regulują procesy przemiany materii dlatego nazwano je składnikami regulującymi. Tłuszcze i węglowodany, ulegając w ustroju spaleniu, wytwarzają energię. Energię tę organizm wykorzystuje do pracy mięśni i utrzymania odpowiedniej temperatury. Stąd zostały one nazwane składnikami energetycznymi.
Prawidłowe żywienie to jednak nie tylko zapewnienie systematycznej dostawy pożywienia zawierającego wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Pożywienie odegra właściwą rolę wówczas, gdy: 
- będzie przygotowane zgodnie z wymaganiami  sanitarno-higienicznymi
- podczas przyrządzania potraw zostanie zachowana możliwie najwyższa wartość odżywcza produktów,
- posiłki będą smaczne;
- podane w sposób estetyczny;
- spożywane codziennie o tej samej porze.


0 komentarze:

Prześlij komentarz